O podziałach – spotkanie międzywspólnotowe i rozmowa o klimacie

17 grudnia

Mamy taki szczególny czas: powyborczy, czyli już wiele się rozstrzygnęło, wyjaśniło, a z drugiej, zobaczymy, jak rządzący i rządzeni postąpią w tej nowej rzeczywistości. Buddyści określają to chyba mianem bardo, czas przejściowy. Figurą tych wyborów są podziały – te wielkoskalowe, ogólnonarodowe, i te międzyludzkie, może też wewnątrzludzkie. Właśnie podziałami chcemy się w Fundacji Kannon zająć i o nich mówić. W grudniu chcemy rozmawiać o sprawie klimatu – mniej (albo wcale) o danych naukowych dotyczących zmian w przyrodzie, a bardziej (albo wyłącznie) o tym, jak ludzie na te zmiany reagują, jak ten temat ludzi dzieli, czy też – jak ludzie dzielą się wobec tego tematu. I czy jest coś, co możemy robić, by przeciwdziałać powstawaniu podziałów okołoklimatycznych.

Jak pisze Jan Mieszczanek, inicjator spotkania, „chciałbym – patrząc na podziały, rosnące nie tylko w naszym społeczeństwie – zrobić coś, żeby je choćby trochę zasypać, na początek. (…) To, na czym bardziej mi zależy – to tworzenie przestrzeni, w której zarówno, powiedzmy, „postępowcy”, jak i „konserwatyści” mogliby zobaczyć siebie nawzajem i siebie samych, a nie tylko idee, które za nimi stoją.”

W tym roku odbyły się dwa spotkania z tego cyklu. Na pierwszym rozmawialiśmy o samym pomyśle i sposobach jego realizacji, a na drugim o konkretnym temacie, wokół którego widać wyraźne podziały, to jest o aborcji. Zwłaszcza ta druga rozmowa była poruszająca przez to, że była zarazem osobista i pełna zaangażowania, jak i niełatwa, choć byliśmy w małym gronie osób raczej znających się, a na pewno połączonych praktyką. Nie kłóciliśmy się, choć nie zgadzaliśmy się w pełni ze sobą. Padały słowa mocne, uczestnicy słuchali się nawzajem, każdy się wypowiadał.

Pierwotny zamysł był taki, byśmy rozmawiali w stałym gronie. Jednak skład osobowy pierwszego i drugiego spotkania był inny. Cóż, pewnie znaczy to, że pewne treści i zasady trzeba będzie powtarzać, a może ustalać zawsze trochę na nowo.

Rozważamy też, co robić w sprawie transmisji zoomowej – kontakt online jest na pewno słabszy, mniej angażujący, niestabilny; z drugiej, umożliwia uczestnictwo osobom z daleka. Co robić w tej sprawie?

Miejsce spotkania: Fundacja Kannon, ul. Wilcza 27B/302, Warszawa.
Czas: niedziela, 17 grudnia, godz. 16:00.
W tę niedzielę w Fundacji Kannon w godz. 9:00-16:00 odbywa się jednodniowe odosobnienie, a w jego trakcie – medytacja uliczna Cisza dla klimatu. Można dołączyć na dowolną część dnia. Zapraszamy.