Przeglądam informacje i strony o sessin Rohatsu.
Znajduję na przykład taki zapis na https://www.kumeido.org/:
Each year during the first week of December, Kumeido holds a Rohatsu Sesshin (Retreat in honor of the Buddha’s Enlightenment.) We celebrate his achievement because the Buddha was a human being, just like each of us. If he can become enlightened, so can we! Enlightenment is our birthright.
Co roku w pierwszym tygodniu grudnia w Kumeido odbywa się Sessin Rohatsu (odosobnienie upamiętniające Oświecenie Buddy). Celebrujemy to, co osiągnął Budda, ponieważ był on istotą ludzką, jak my wszyscy. Skoro on mógł się oświecić, my też możemy! Mamy przyrodzone prawo do oświecenia.
Zabawne i podniosłe zarazem, prawda?
Mowy
- Mowa otwierająca Kazika Sokuze, 3/12/2022
- Pierwsza mowa Sokuze, 5/12/2022
- Druga mowa Sokuze, 6/12/2022
- Mowa Rosiego Udżiego, 7/12/2022
- Trzecia mowa Sokuze, 8/12/2022
Wspomnienie
Jaki był ten sesshin? Bliższy tzw. „codziennego życia”: dojazdy samochodem z Bielan, rozmowy, wizyta u lekarza, pogrzeb ojca kolegi, mecz w tv. Nawiązując do mowy Sokuze: „zawsze coś”. W mieście jest więcej tych „coś”, łatwiej się wyrwać coś załatwić. Z drugiej strony zendo na Wilczej sprzyja: praktyce, odpoczynkowi, pracy, czytaniu, wspólnym posiłkom. Pomimo lokalizacji w centrum jest raczej cicho, nieregularne odgłosy wydawane przez sąsiadów z góry rzadko przyciągają uwagę. W czasie nocnego siedzenia nic z zewnątrz nie przeszkadza, nie rozprasza. Słychać tylko oddechy i ruchy współsiedących. Słychać było też mowy Ujiego i Kazika-Sokuze. Kazik-Sokuze nie tracił czasu na zbędne słowa i rozległe objaśnienia. Wielość wątków, rzucanych szybko, jeden po drugim, z erudycją, swobodą, z doświadczenia. Zdań często niedokończonych, zawieszonych „na zaimkach”, otwierających nowe, kolejne rozumienia. Przy czym precyzyjnych i opisujących realność praktyki, rozczarowanie ale i od-czarowanie, to co istotne, hm… dla mnie. Dziękuję.
Kuba
Ale ładne zdjęcie!